Po trzecim „Łojdiridi”

Dzień dobry w niedzielne popołudnie 🙂

Wczoraj mieliśmy przyjemność gościć Was na trzeciej edycji Spotkań z muzyką i tańcem etnoregionów Podkarpacia Łojdiridi. Tym razem mieliśmy przyjemność imprezę tę organizować w Cmolasie, położonym około 7 kilometrów na północ od Kolbuszowej, a więc na terenie Puszczy Sandomierskiej, która była siedliskiem etnogrupy Lasowiaków. Nieco uogólniając, biorąc na bok dawne podziały administracyjne razem z Rzeszowiakami i Pogórzanami mówimy na ten obszar Rzeszowszczyzna. Mimo wielu różnic, jest tam też wiele podobieństw, jak wiele elementów muzycznych i tanecznych. To właśnie chcieliśmy pokazać na spotkaniach Łojdiridi. Cmolaskie wydarzenie było dla nas przełomowe, ponieważ rozpoczęliśmy je warsztatami, które mogły odbyć się dzięki przeprowadzonej zbiórce publicznej na imprezie w Kolbuszowej Górnej. Należy mieć na uwadze, że Stowarzyszenie „Gdzieś Tu” nie jest zależne od przyznanych dotacji i projektów, co jest pewną wolnością, ale w pewnych względach musimy zdać się na Waszą pomoc. Warsztaty poprowadziła doświadczona instruktorka tańców z regionu Rzeszowszczyzny, Jadwiga Kula. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania, co oczywiście bardzo nas cieszy, ale w ramach refleksji moglibyśmy życzyć sobie więcej przedstawicieli środowiska lokalnego.

Oglądnijcie transmisję z fragmentu warsztatów:

https://web.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fweb.facebook.com%2Fsgt.rzeszow%2Fvideos%2F263778551002222%2F&show_text=0&width=560

Ewenementem tego wydarzenia jest to, że jest to spotkanie otwarte – nie zapraszamy kapel (choć takie plany są, ale pod innym szyldem), nikogo nie ściągamy siłą – popularyzujemy nasze tradycje poprzez wspólną zabawę. Zabawa toczy się sama, zazwyczaj tylko rozpoczynamy tradycyjnym chodzonym i bawimy się w integracyjnego mietlorza.

https://web.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fweb.facebook.com%2Fsgt.rzeszow%2Fvideos%2F1379551188853290%2F&show_text=0&width=560
https://web.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fweb.facebook.com%2Fsgt.rzeszow%2Fvideos%2F1379551188853290%2F&show_text=0&width=560

Bardzo nas cieszy wielopokoleniowość uczestników, zarówno wśród tancerzy jak i muzyków. Cieszy nas również to, że uczestnicy poprzednich edycji ściągają na kolejne swoich bliskich i znajomych. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, naszym zdaniem powinno pojawić się więcej mieszkańców okolic (kilkudniowa akcja plakat teoretycznie powinna przynieść pozytywny skutek, a może to tylko nasze pobożne życzenie), co nie znaczy oczywiście, że takowych nie było – po prostu przytłaczającą większość stanowili przyjezdni. To jest w sumie sygnał dla nas, że takie działanie ma sens, ale trzeba na nowo oswajać ludzi z muzyką tradycyjną. I tak uważamy, że przez ostatnie lata udało się, dzięki wysiłkowi wielu osób, dużo zrobić w tym temacie, niemniej jednak, nie należy osiadać na laurach i dalej „robić swoje”.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor SOK w Cmolasie, p. Edycie Mokrzyckiej za pozytywny odbiór naszej idei i udostępnienie sali, Muzykantom, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas i umiejętności, żeby ta zabawa miała w ogóle sens, Jadzi Kuli za świetne przeprowadzenie warsztatów i oczywiście Wam Tańczącym, za obecność!

Na koniec, serdecznie zapraszamy do Kamienia!

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.